Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca - piękny dom

pompy ciepła gdańsk

Co musisz wiedzieć o klimatyzacji w domu?


Klimatyzacja w domu to nie tylko sposób na zapewnienie wewnątrz przyjemnego chłodu podczas upałów, ale również na oczyszczenie powietrza. Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem takiej inwestycji? Przede wszystkim wa

Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca - piękny dom pompy ciepła gdańsk
rto zdecydować się na urządzenia wysokiej klasy, które będą wydajne, a jednocześnie energooszczędne oraz bezawaryjne. Trzeba też dowiedzieć się w jakich miejscach powinny zostać umieszczone klimatyzatory, aby spełniały dobrze swoją funkcję. Oczywiście nie mniej istotne jest, aby całym zadaniem zajęli się fachowcy z odpowiednim doświadczeniem – sprawdzona firma oferująca sprzedaż i montaż urządzeń do klimatyzacji zagwarantuje bezawaryjność i komfortowe użytkowanie.



Sposób działania rekuperacji

Rekuperacja jest bardziej skomplikowanym systemem nawiewnym, który pozwala na odczuwanie powiewu świeżego powietrza w różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Działa ona w sposób gwarantujący utrzymanie komfortu cieplnego w tych budynkach dzięki posiadanym przez siebie właściwościom. Należy jednak pamiętać, że montaż rekuperacji nie zawsze jest opłacalny, czasami trzeba przeprowadzać w budynku poważniejsze prace, aby można było zainstalować cały system. Dlatego fachowcy zajmujący się montażem rekuperacji najpierw przeprowadzają jej wycenę, na podstawie której mogą określić czy jej montaż jest opłacalny. Również koszty utrzymania rekuperacji mogą być bardzo różne i są uzależnione od warunków panujących w konkretnym budynku.


Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od

Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300). W związku z tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii producenci zostali zobowiązani do bardziej wydajnych układów chłodzących, co zmniejszy zużycie czynnika. W Europie samochody od 2011 roku miały być wyposażone w układy klimatyzacji, w których czynnik R134a miał zostać zastąpiony nowym, o indeksie GWP niższym niż 150. Koncerny motoryzacyjne zwlekały z wprowadzeniem nowych regulacji, ostatecznie weszły one w życie w 2014 roku. W Europie stosowane są czynniki HFO1234yf (tetrafluoropropen: zbliżona charakterystyka termodynamiczna, indeks GWP=4) lub R744 (dwutlenek węgla, indeks GWP=1).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja



© 2019 http://piekny-dom.omuzyce.wodzislaw.pl/